Türkiye’nin Vizyon Arayışı

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

ANAP İstanbul Milletvekili

Dr. Cem KOZLU

“Asya ülkelerinin gerek kişi başına düşen gelir artışı açısından, gerekse bir ülkenin gelişme göstergesi olan döviz rezervleri bakımından Türkiye’yi geçmiş olmaları beni hep düşündürmüştür. Bunun nedeniyle ilgili tespit edebildiğim birkaç unsuru sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ülkelerde devlet ekonomide üretici rolüne soyunmamış, hakemlik, kılavuzluk ve düzenleyicilik yapmaya özen göstermiş, bu durum serbest piyasaya erken dönemde güven oluşmasını sağlamıştır. Bu ülkeler ayrıca İhracata dayalı, dışa açık bir kalkınma modeli izlemiş ve gelir dağılımına, teknolojiye ve eğitime önem vermişlerdir.

Türkiye ise 80’li yıllara kadar bir karma ekonomi felsefesi ve realitesi içinde yaşamıştır. Hala aşırı merkeziyetçi ve aşırı bürokratik bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin bir numaralı sorunu; yetki ve sorumlulukları yerel yönetimlere devretmemesidir. Bu merkeziyetçi yapıyı yıkmamız gerekmektedir.Meclisin faaliyet alanlarını daraltıp başka kurumları, mesela sivil toplum örgütlerinin çalışmaları teşvik edilmelidir. Çünkü bu kurumlar demokrasinin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olurlar.

Türkiye’de yakından takip edilmesi ve düzeltilmesi gereken bir diğer konu; medya, siyaset, toplum ilişkisidir. Medya bugün hiçbir demokraside yeri olmayan bir biçimde ülkeyi yönetme sevdasındadır. Meclisi de kendine rakip görmektedir. Bu yüzden de kasıtlı bir kampanyayla milletvekilleri yıpratılmaktadır.

Milletvekillerinin durumuna gelince ise; bugün milletvekilleri mecliste lidere bağımlı olarak hareket etmektedirler. Kendi vicdana göre hareket edebilmeleri için ya tavanda, ya tabanda çalışma yapmaları gerekir ki güçlü olup bu vesayetten kurtulabilsinler. Bu ikisi arasında olanların partide bir gücü yoktur. Maalesef günümüzde bu tür milletvekilleri çoğunluktadır.
Bütün bunlar içinizi karatmasın. Türkiye’de siyaset sizi ne kadar bezgin yapıyorsa, siyaset dışı olaylar da o kadar iyimser yapar. Mesela sizler, samimiyetle söylüyorum ki fevkalade önemli bir çaba içindesiniz.
Bu hareketinizin devamını diliyorum.”

Not: Programın özeti, deşifre üzerinden yapılmıştır.

Hazırlayan: Güler Örengül

 

Önceki Yazı

Türkiye’de İslamcılık

Sonraki Yazı

Siyasi Kriz

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir