Riyazu’s-Salihin Sohbetleri

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
  

 

Dinin hayata yansıma noktalarını üç başlıkta toplayacak olursak; insan-Allah, insan-insan ve insan-toplum olarak özetleyebiliriz. Bir medeniyetin inşası bu üç noktanın dengeli ve dozunda gitmesiyle mümkündür. Hz. Peygamber dönemi, o dengenin oluştuğu ve bu günler için örnek teşkil ettiği dönemdir.
Bugün içeriden ve dışarıdan bombardımana tutulmuş ümmetin adeta bel kemiği çatırdıyor ve biz gelen zararlı akımların önüne geçmede acizlik yaşıyoruz. Bu acziyetten kurtulmanın ilk adımı, Efendimiz’e kulak vermektir. Efendimiz, bizleri dalalete düşmekten kurtaracak iki kaynak bıraktığını ifade eder. Sadece ifade etmekle kalmaz, bu iki kaynağa sımsıkı bağlanmamızı da tembihler. Bu söz, Peygamberin ve sünnetinin ne derece önemli olduğunu bize gösterir. Önemlidir çünkü; Allah’ın kelamı olan Kur’an’ın beyan ettiklerine uymak, ancak Rasulullah’ın izini sürmekle mümkündür.

İz sürmenin olmazsa olmaz şartı; İslam’ın ve güzel ahlakın toplumsal hayata yansımalarını güçlendirme vazifesini her bireyin tek tek üstlenmesidir. Bizler kendi küçük dünyalarımızda peygamber ahlakını yeniden tesis etme çabası içerisinde olmalıyız.
Biliyoruz ki Hadis Okumaları; tek tek Allah’la ve kişilerle olan irtibatımızda hassasiyet kazandıracaktır. Bizler o hassasiyeti kazanır ve yaşatırsak topluma kendiliğinden yansıyacak ve neredeyse çürümüşlüğe varan yıkımın önüne geçme vesilesi olacaktır.
Yaptığına şahit olan, söylediklerini işiten ve itaat eden sahabe gibi Allah Rasulü’nün çağdaşı olmaktan yoksun olan bizlere fırsat kapısıdır hadis kitapları.
‘Salihlerin Bahçesi’ anlamına gelen Riyazü’s-Salihin, İmam Nevevi’nin en meşhur eserlerindendir. Bu kitapta okuduğumuz hadis-i şerifler; kalplerimizde saklı bulunan ve çoğu zaman yüzleşmekten kaçındığımız kalplerin kötü amellerini farkedip temizleme, ahlakımızı güzelleştirme, hem kalbi hem de bedeni günahlardan koruma, hayrı yaşayıp hayra yönlendirme kötülüklerden sakındırma gibi dini tabandan inşa eden önemli meselelerde kılavuzdur.
Riyazü’s-Salihin okumaları, Efendimiz (A.S.V.)’a yakınlık vesilesi, Efendimizin ahlakıyla yaşamada rehber ve O’nun kurduğu medeniyetin ihyasında birer tuğla mesabesinde olsun inşallah.

DERSLERDEN ÖZETLER:

Niyet-1

Niyet-2

 

Önceki Yazı

Kölelik ve Efendilik

Sonraki Yazı

Genç Hazar eşliğinde Toplumsal Cinsiyet Üzerine Çalışma Programı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir