Dünya Müslüman Gençlik Merkezi Yetkilerinin Ziyareti

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

12 Haziran 2014

Merkezi Suudi Arabistan- Cidde’de bulunan Dünya Müslüman Gençlik Merkezi (WAMY) yetkilileri derneğimizi ziyaret etti.
Program WAMY yetkililerinin ziyaret amacını anlatması ve dernek çalışmalarının tanıtımıyla başladı. Buna göre uluslararsı arenada çalışmaları olan dernek 1972 yılında Suudi Arabistan’da kurulmuş. Günümüzde Hindistan, Kenya, Tanzanya Çin, Filistin Irak, Nijerya Etyopya, Senegal, Bangladeş, Azerbaycan, Endonezya, Kosova, Türkiye, Yemen gibi ülkelerde de şubesi bulunmaktaymış. WAMY yetkilileri derneğin amacını,
  • Seçkin Müslüman gençler yetiştirmek ve Müslüman kimliğini korumak,
  • Sosyal hayatta kadınları aktif hale getirmek ve kadınları güçlendirmek,
  • Okullar, mescidler, sağlık kurumları inşa etmek,
  •  Muhtaç insanlara ve eğitim kurumlarına yardım etmek, olarak açıkladılar.

Bu faaliyetler kapsamında Türkiye’ye dört kez gelen temsilciler ziyaret amacının STK temsilcileriyle görüşerek fikir alış verişinde bulunmak, buradaki merkezlerinin faaliyetlerini takip etmek olduğunu söylediler.

Programda Ayla Eşbe Kerimoğlu da Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin çalışmalarını anlattı. Kerimoğlu, İslam dünyasında kadın sorununa dikkat çektiği konuşmasında “bu soruna biz dindar kadınlar sahip çıkmalıyız, kendi sorunumuzla yüzleşmeliyiz” dedi. İşgallerin Müslüman kadını kurtarmak adına yapılmadığının farkında olduklarını söyleyerek, yine de İslam dünyasındaki kadın sorununun işgale mazeret üretmesine engel olmalıyız, dedi.  Ardından Türkiye’de ve dünyada yaşanan kadına karşı şiddet olaylarının artışına dikkat çekerek şiddetle mücadele kapsamında yürütülmekte olan Wo/men for Women Projesi ile ilgili bilgi verdi.   Projenin amaçları ve çalışma adımları anlatıldıktan sonra soru cevap kısmına geçildi ve program dernek yetkililerin birbirlerine başarı dilek ve temennisiyle son buldu.
Hazırlayan: Aslı Cingil
Önceki Yazı

Makedonya, Türk Kadınlar Teşkilatı Ziyareti

Sonraki Yazı

Şiddet Mağduru Kadın Hikayeleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir