Esma’ül Hüsna’nın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

M. Engin NOYAN

2008 yılının Kasım ayında Engin Noyan ve Eşi Sevda Noyan Hazar’da misafirimiz oldular. 

Sohbetinden istifade ettiğimiz Engin Noyan Beyefendi’nin paylaştıklarını kısaca maddelemek gerekirse;

• Kur’an-ı Kerim’e bir kul olarak nasıl bakmamız gerektiğinin –deyim yerindeyse- formüllerini verdi. Kur’an’ın amacının yeryüzünü insan vasıtasıyla imar etmek olduğunu hatırlattı. Bu sebeple Kur’an’ı, zihniyetimizi ve şahsiyetimizi geliştirme süreci içine girdiğimizin bilinciyle okumamız gerektiğini, bütün bunların gerçekleşmesinin de bizim onunla kuracağımız sağlıklı ilişkiye bağlı olduğunu anlattı.

Konuşmacımız: “Kur’an bir çiçek gibidir. O’nunla sevgi üzerine münasebet kurarsanız alacağınız ve size verecekleri o nispette güzel olur. Kur’an’ı anlamak üzere yaklaştığınızda kendini size açar. Anlayışınızda genişleme ve derinlik meydana gelir” diyerek adeta bizi her an onunla birlikte olmaya teşvik etti.

Şirk ve kibir hakkında Kur’an’ın nasıl bir tavır aldığının ve bizim kullar olarak nasıl dikkat etmemiz gerektiğinin altını önemle çizdi. Burada herhalde en can alıcı nokta, kibrin şeytanın bir fiili olduğu ve şirke kapı açan bir anahtar görevi üstlenmesi hatırlatmasıydı.

Esma-ül Hüsna hakkında çok değerli bilgiler paylaştı. Esma’nın esas itibarıyla ne olduğunu anlatarak bir giriş yaptı. Allah’ın Celal (kahır ve gazabına işaret eden) ve Cemal (lütuf ve rızasına işaret eden) sıfatlarının hayatımızda ne anlamlara geldiğini paylaştı. Bizim her iki tecelliyi de aynı derecede kalp/gönül rahatlığıyla karşılayabilmemizin önemini anlattı.

Engin Bey; Esma-i İlahi’yi tarih okumalarımızda görmeye,  insan ilişkilerimizde oturtmaya ve kendi içimizde, ruh dünyamızda bağlantı kurmak için gayretli olmaya davet ederek sohbetini bitirdi. 

Vaktini ayırdığı ve bilgilerini paylaştığı için Engin Noyan Bey’e teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Dilek Karataş

Önceki Yazı

Peygamberimizin Ahlakını Günümüze Nasıl Taşıyacağız?

Sonraki Yazı

Seçilen ve Övülen Peygamberim

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir