Adım Adım Üsküdar Gezisi I

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

16 Mayıs 2019

Hanım Sultanların imar ettiği ve Ramazan ruhunun en güzel şekilde yaşandığı Üsküdar’ımızı profesyonel bir rehber eşliğinde yürüyerek gezdik.

İlk adımında genel olarak Salacak Bölgesini tanıdığımız gezimizde Selimiye Külliyesi, İhsaniye Camileri, Şeyh Nasuhi Tekkesi, Mimar Sinan eserlerinden Ahmed Paşa Türbesi, İbrahim Paşa Su Maksemi, Halveti tarikatı pirlerinden Ahmed Raufi Hazretlerinin tekkesi ve kabri, Çürüksulu Yalısı, Valide-i Cedid Külliyesi, Gülfem Hatun Camii, Şemsi Paşa Camii, Hanım Sultanlar Müzesi gibi Üsküdar’ın önemli eserlerini gezdik.

Boğazı panoramik olarak seyre daldığımız gizli seyir noktalarının keşfi gezimizin en cazip anlarıydı. Üsküdar’ın kadim sokaklarını arşınlarken rehberimizin tarihin sayfalarından aktardığı anektodlar, hikayeler ve sokakların sosyolojisine dair tarihi bilgiler bizleri tarihte bir yolculuğa çıkardı. Kapı numaralarından mor salkımlara, yokuşlara dizilmiş merdivenlerden yol sokak sonlarındaki yorgunluk çeşmelerine Üsküdar’ın ruhuna dokunduk. Bir Osmanlı beldesine nakşedilmiş insan odaklı kent anlayışının inceliklerine nüfus ettik.

Gezi sonrası iftarımızı Klasik Türk Sanatları misafirperverliğiyle Üsküdar Mevlevihanesi’nde yapıp ardından dileyenlerle Kaptanpaşa Camii’nde teravih namazımızı kıldık.

Hazırlayan: Zeynep Sena

 

Önceki Yazı

Adım Adım Üsküdar Gezisi II

Sonraki Yazı

Hazar’da Anne-Çocuk Etkinliği

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir