ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu ile Görüşme

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
15-Kasım-2006
Hazırlayan: Ayla Kerimoğlu

1998 yılında ABD’de kurulan Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’nun daveti üzerine 15 Kasım 2006 tarihinde Ceylan Otel’de bire bir gerçekleşen bir toplantıya katıldık.

3’ü Beyaz Saray, 3’ü Senato, 3’ü Kongre tarafından seçilen komisyon üyeleri uluslararası din özgürlüğü konusunda ülkeler nezdinde çalışmalar yapıyor. Ülkelerin STK temsilcileri, dini liderleri ve devlet yetkilileri ile görüşmeler yaparak hazırlanan rapor, komisyon tarafından hem o ülkenin yetkililerine hem de ABD Başkanına sunuluyor.

Komisyonun bu kapsamda yaptığı Türkiye ziyaretinde görüşme yapmayı belirlediği organizasyonlar arasında Hazar’da vardı.

Ceylan Otel’de gerçekleşen toplantının konusu Başörtüsü idi. Toplantı başörtülüleri tanımaya ve sorunlarını öğrenmeye dönük sorular üzerinden gerçekleşti.

Başörtülülerin başlarını örtme gerekçeleri,
Devlete bakışları,
Başörtülü olmayanlara yaklaşımları,
Yasak yüzünden yaşanan sıkıntılar toplantının ana eksenini oluşturuyordu.

Bu konu bizim alanımıza girmiyor!

Toplantının sonunda hazırladıkları raporların tespit edilen problemlerin çözümünde bir katkısı olup olmadığını sorduğumuzda din özgürlüğü açısından problemli görülen ülkelere uluslararası anlaşmalar gereği yaptırımlar uygulandığını belirttiler.

Özellikle 11 Eylül’den sonra Müslümanların İslam ve terörizmi eşitleyen bir yaklaşımla tanımlanmasının bütün Müslümanları rencide ettiğini, bununla da kalmayıp ABD’de yaşayan Müslümanların çeşitli mağduriyetler yaşadığını söyleyerek bu konu hakkında bir çalışmaları olup olmadığını sorduğumuzda ise “bu konu bizim alanımıza girmiyor”! diye cevaplamaları her türlü yoruma açık olarak zihnimize yer etti.

Önceki Yazı

TESEV’de Başörtüsü Çalıştayına Katıldık

Sonraki Yazı

İstanbul Müftülüğü Aile İrşat Bürosunun Çalışmalarına Katıldık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir