Kadın Buluşmaları – Ankara Haziran 2003

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

ANKARA KADIN BULUŞMASI  SONUÇ BİLDİRGESİ

31 Mayıs- 1 Haziran 2003 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam Ab-ı Hayat otelinde düzenlenen I.Kadın Buluşmasında programımızın ana eksenini CEDAW toplantısının değerlendirilmesi, kişisel deneyim ve düşüncelerin paylaşılması, kazanımların tespit edilmesi çalışmalarına ayrılmıştı.

Ayrıca Türkiye’nin iç hukuku ve imzaladığı anlaşmalar ışığında bireysel ve hukuki haklarımızı Anayasa ve Medeni Hukuk bağlamında konuştuk.Bu konuşmalar sırasında başörtüsü yasakları dolayısıyla maruz kaldığımız pek çok ayrımcılık ve hukuksuzluk dile getirildi. AİHM’sine başvuranların dikkat etmesi gereken hususlar üzerinde duruldu.

Dindar kadınlar uzun yıllar boyunca Türkiye’de üretilen kadın gündeminin uzağında kalmışlardı. Bu durumun sebeplerini ve sonuçlarını konuştuk. Endişelerimizi ve çekincelerimizi dile getirdik. “Sorun bazlı işbirliği” olarak adlandırdığımız bir yaklaşımla bu hareketin içinde yer almanın gereği üzerinde mutabakata vardık.

Buluşmamızın ikinci günü üç oturum boyunca, katılımcı grupların şiddet, sağlık, eğitim ve benzeri konularda yaptıkları çalışmalara dair deneyimlerini paylaştık.Bu paylaşım sırasında karşılaşılan zorluklara rağmen örgütlü çalışmanın faydalarını bir kez daha idrak ettik. Örgütlü çalışmalarımızın daha uzun ömürlü olduğunu, giderek sistemleştiğini, yardımlaşma ve yaratıcılığa imkan sağladığını tespit ettik. Bu gerçekten hareketle, STK’lar arası iletişim ve işbirliğini kolaylaştıracak bir yapının oluşması fikrinde mutabakata vardık.

Buluşmamızın son oturumu, kadınların iş hayatına atılımını kolaylaştırıcı kurum ve düzenlemeleri öğrenmek üzere tertiplediğimiz “İŞKUR Modeli Örneğinde STK Destek Programları” Seminerine ayrılmıştı. Bu oturumda da  çok önemli bilgilere ulaşmanın memnuniyeti içerisinde 17-18-19 Ekim 2003’te Çorumda buluşmak üzere toplantımızı bitirdik.

Önceki Yazı

Kur’an’daki İslam

Sonraki Yazı

Kur’an’ın İ’cazı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir