Duygusal Zeka

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
Doç. Dr. Elif ÇELEBİ 
“HAZAR’DA PSİKOLOJİ GÜNLERİ” nin 3. haftası olan 23 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Elif ÇELEBİ ile “Duygusal Zeka ve Gelişim Sürecine Etkisi” konulu seminerimizi  gerçekleştirdik.
Daniel Goleman’ın “Duygusal Zeka” adlı kitabından öğrendiğimiz bilgiler eşliğinde Elif hanımdan; insan gelişiminin fiziksel, bilişsel ve psikososyal boyutlarındaki değişim süreci ve kişilere özgü gelişimsel farklılıkları, IQ ve EQ alanındaki araştırmaları dinledik.
Programda, duygusal zekanın çocukluk ve ergenlik dönemine etkisi ve duygusal zekanın çeşitli yönleri ve bu alanda yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları tartışıldı.
Çocuklarda duygusal zeka’nın gelişiminde aile ortamının ve ebeveynlerin rolü, sadece anne babanın çocuklarına doğrudan söyledikleri ve yaptıklarıyla değil kendi hislerini idare edişleriyle ve aralarındaki etkileşim modeliyle de katkıda bulundukları konuşuldu.
Ayrıca yazarın okullar için önerdiği “duygusal okur yazarlık” düşüncesinin uygulanabilir ya da verimli olup olmayacağı konuları işlendi.
Önceki Yazı

Kişilik

Sonraki Yazı

Biyolojik Psikiyatri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir