Psikolojik Travma

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Doç. Dr. Medaim YANIK

“HAZAR’DA PSİKOLOJİ GÜNLERİ” nin 6. haftası olan 20 Şubat 2010 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Medaim YANIK ile “Psikolojik Travma” konulu seminerimizi  gerçekleştirdik.

Judith Herman’ın “Travma ve İyileşme” adlı kitabından edindiğimiz bilgileri seminer esnasında hocamızla kritik etme fırsatı bulduk. Travmanın insan hayatına etkisi; ev içi şiddet ve cinsel şiddet, tecavüz mağdurları, çocukl istismarı, ensest kurbanları; psikolojik travmanın teşhisi ve iyileşmeye giden yolun temel basamakları hakkında bilgiler edindik.

Ayrıca bu seminerde; travmanın temel diyalektiğinin unutma ve ifade etme olduğu, mağdurun iyileşmesi için birinci şartın travmanın kabul edilmesi ve ifade edilebilmesi olduğu üzerinde duruldu.

Mağdurun ve failin özellikleri, travmanın üstünün örtülme nedenleri, doğal afetler ile insan eliyle gerçekleşen travmalar arasındaki fark, travma sonrası stres bozuklukları, travmatik olayların insanlara kontrol, bağ kurma ve anlam duygusunu veren olağan davranış sistemini alt üst ettiği, en temel duygulardan biri olan güven duygusunun zedelenmesi hakkında konuşuldu.

Travma ile uğraşmanın bedelinin ağırlığı, grup dayanışmasının gerekliliği ve önemi, son dönem travma çalışmalarında feminist hareketin rolü tartışıldı.

 

Önceki Yazı

İmam Gazali

Sonraki Yazı

SERİ PROGRAM: Hazar’da Psikoloji Günleri

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir