Siyer-i Nebi

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

SİYER-İ NEBİ DERSLERİ

Nurşen ÖZSAĞIR

“Bu yıl içerisinde genç kızlara yönelik olarak yaptığımız Siyer-i Nebi derslerinde; mevcut siyer kitaplarından istifade ettik.
Bunların başlıcaları; Asım Köksal’ın İslam Tarihi, Suyuti’nin Peygamber Efendimizin Özellikleri ve Mucizeleri, Celalettin Vatandaş’ın Hz. Muhammed’in Hayatı, Martin Lings ve Salih Suruç gibi yazarların eserlerinden faydalandık.

Derslerimizde; Efendimizin yaratılışı, geçmiş ümmetlerce nasıl tanındığı ve beklenildiği, bu konuda anlatılanlar ve eski eserlerdeki bilgilerden bahsettik.
Arap yarımadasının ve orada yaşayanların inanç, sosyal ve ekonomik durumlarını inceledik. Bu sosyokültürel yapının pozitif ve negatif yönlerini inceledik. Efendimizin doğumundan önce olan olaylar, ailesi ve soyuyla ilgili olan çalışmaları paylaştık.

Efendimizin doğumunu, çocukluğunu, gençliğini anlattık. O’nun peygamberliğe hazırlanışı, ilk vahiy, ilk Müslümanlar ve onların yaşadıkları zorlukları gözden geçirdik.
Son olarak; Müslümanların uğradıkları dayanılmaz baskılardan dolayı yaşadıkları ilk hicret olan Habeşistan’a hicret’e kadar geldik.”

Not: Arkadaşımız Nurşen Özsağır’a verdiği ders ve hazırladığı kısa özet için teşekkür ederiz.

 

 

Önceki Yazı

Kur’an’da Engelliler

Sonraki Yazı

Tasavvufa Neden İhtiyaç Hissediyoruz

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir