Özgürlükler ve Sınırlar Çerçevesinde Cinsel Ahlak

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

7 Aralık 2019

Kadıköy Vaizesi Hilal Ferşatoğlu’ndan “Özgürlükler ve Sınırlar Çerçevesinde Cinsel Ahlak” başlıklı sunumu dinledik. Hilal Hanım, cinsel hayatın fıtri bir hayat olduğunu bu sebeple de cinsel ahlak eğitiminin şart olduğuna vurgu yaptı.

İslamiyet’in cinsellik konusunda gerçekçi olduğunu, helal dairede yaşanan bir cinsel hayatın ibadet yerine geçeceğini, cinsel hayattan tamamen çekilmenin haram olduğunu belirtti. Evliliğin fıtrî bir ihtiyaç olduğu gibi aynı zamanda dini de bir görev olduğunu, hadis ve ayetlerle destekleyerek anlattı.

Mutlu ve tatmin edici bir cinsel hayat için Kur’an’ın ve Sünnetin belirlediği ölçüleri, eşler arasındaki helal ve haramları, cinsel ilişkide kaçınılması gereken davranışları anlatan Hilal Ferşatoğlu, toplumda yaygın olan cinsel tabuların da insanları ne kadar olumsuz etkilediğine vurgu yaptı.

Eşlerin birbirini ihmalinden doğabilecek pek çok sıkıntı olduğunu, iyi giden bir evliliğin en önemli özelliklerinden birinin mutlu cinsel hayat olduğunu söyledi.

Mutlu evliliğin şans olmadığını; çaba, emek, sabır, özveri, uzlaşma, anlaşma ve önemsemenin ürünü olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

Hazırlayan: Zeynep Sena

 

Önceki Yazı

Kadınlığın Keşfi Semineri

Sonraki Yazı

Hazar’da Söyleşi: Dr. Şule Albayrak Moderatörlüğünde Kadın Olmak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir