Nesin Vakfı’nı Ziyaret Ettik

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

27 Eylül 2009

2009 yılının Eylül ayında buluşan kadınlar platformu üzerinden haberleştiğimiz arkadaşlarla Çatalca’daki sel felaketinden oldukça ağır bir şekilde etkilenen Nesin vakfı çocuk köyüne geçmiş olsun dileklerimizi iletmek ve bir takım yardımları ulaştırmak amacıyla bir ziyaret yaptık. Sabah erken bir saatte yola koyulduk, henüz kahvaltı yapmamıştık. Çatalca merkezde bir pastanenin önüne konulmuş masalara oturup, kahvaltımızı yaptık. Mevsim normallerinin üstündeki yağmurun ıslaklığı her yerde hissediliyordu. Tarlalardan arazilerden sular henüz çekilmemiş, yol kenarındaki yerleşim yerlerinin üzerindeki çamur yığıntılarından ağaçların bile çamur rengine bürünüşünden bölgenin selden ne kadar etkilendiği görülüyordu.

Çocuk köyüne vardığımız zaman tevazu ve güler yüzle karşılandık. Felaket sonrası tanımadıkları insanlar tarafından ziyaret edilmiş olmak çocuk köyünün sakinlerini ve yetkililerini şaşırttığı gibi sevindirmişti de. İlk önce Ali Nesin tarafından ağırlandık, Ali Bey’in odasında yaşadıkları felaket, köyün ve çocukların durumu hakkında sohbet ettikten sonra selin bıraktığı hasarı görmek üzere etrafı inceledik. Durum oldukça vahim görünüyordu, ortadaki felaket manzarasının tek tesellisi can kaybının yaşanmamış olmasıydı. Köyün alt katındaki çamaşırhanesi kullanılamaz hale gelmişti. Yine alt katta bulunan kütüphanede birçok kitap çamur içinde kalmış, 1970’lerden bu yana biriktirilen gazete arşivi ve birçok dergi vs. gibi doküman kullanılamayacak kadar zarar görmüştü.

Çocuklarla birlikte mutfaklarında oturup çay içip sohbet ettik, köyün eski sakinleri ile elbirliği edip çamur yığınlarını nasıl temizlediklerini anlattılar, yaşadıkları felakete rağmen ümitli ve neşeliydiler. Götürmüş olduğumuz emanetlerle beraber iyilik temennilerimize de sunarak öğleden sonra çocuk köyünden ayrıldık.

Hazırlayan: Emir Sultan Baryaman

Önceki Yazı

Berlin Türk Ocakları Derneği Ziyareti

Sonraki Yazı

Sivil Sesler Festivaline Katıldık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir