Fransız Başkonsolosluğu’nun İftar Davetine katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

13 Haziran 2017

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter, Fransa Sarayı’nda iftar yemeği verdi. İş, siyaset ve sanat dünyasından davetlilerin katıldığı iftar programına sivil toplum temsilcileri de davetliydi. Yemeğin ardından konuşma yapan Sayın Buchwalter, Fransa ve Türkiye’nin tarihi geçmişine atıfta bulundu ve dostluk mesajı verdi.

İslam’ın Fransa’daki ikinci din olduğunu ifade eden Buchwalter, Fransa’nın laik bir ülke olduğunun altını çizdi. Ancak laiklik zaman zaman yanlış anlaşılmakta, bazen de bir dışlama unsuru olarak istismar edilmektedir, dedi. Laikliğin yanlış yorumlandığını aslında laikliğin, farklı dini anlayışların veya herhangi bir dini anlayışa sahip olmayanların birlikte yaşayabilmek için ortak bir çerçeve olduğunu, Fransa’nın en önemli değerlerinden olan özgürlük ve eşitliğin din özgürlüğünü de garanti ettiğini söyledi. Yemekte Türk kökenli Fransız vatandaşı olan ilahiyat öğrencilerinin de bulunduğunu belirten Buchwalter bu gençlerin bazılarının, geleceğin Fransız Müslüman toplumunun temsilcileri olarak yerlerini alacaklarına inanıyorum, dedi.

Başkonsolos Buchwalter, konuşmasına Yunus Emre’nin, “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz.” dizeleriyle son verdi.

Derneğimizi temsilen Ayla Kerimoğlu ve Songül Ertem’in katıldığı iftara, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve sanatçı Orhan Gencebay’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Önceki Yazı

Sığınmaevinde İftar

Sonraki Yazı

Türk Kızılayı’nın Düzenlediği İftar Programına Katıldık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir