Evlilik Göçü ile Oluşan Kadın Problemleri

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
ELLA Derneği
28 Şubat 2013

 

Belçika-Brüksel’de faaliyet gösteren Ella Derneği Kadın ve Evlilik Göçü üzerine yaptığı çalışmaları anlatmak üzere Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği‘ni ziyaret etti. Ella Derneği çalışanlarından Psikolog Birsen Taşpınar’ın gerçekleştirdiği sunum ekseninde kadın-göç-evlilik konuları Hazar Derneği mensuplarının da katkılarıyla verimli bir şekilde değerlendirildi.
Ella Derneği 2000 yılından beri Brüksel’de toplumsal cinsiyet ve etnik köken alanında bilgi merkezi olarak çalışmaktadır. Belçika’nın Flaman bölgesindeki farklı etnik kökenlerden gelen kadın, erkek ve gençlerin özgürleşmeleri ve bilinçlenmeleri üzerine çalışan Ella Derneği halen yürüttüğü Evlilik göçü mercek altında-burada ve orada adlı projesiyle Belçika’ya evlilik yoluyla gelmiş gelin, damat ve onların yakın çevrelerini bilgilendirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Projenin faaliyet alanı Belçika, Fas ve Türkiye’dir.
Belçika’da yaşayan Türk kökenli göçmenler çocukları için memleketlerinden bir eş seçme eğilimindeler. 2006 yılında %60’lara varan bu oran gittikçe azalsa da çoğunluğun tercihi yine bu yönde. Öz kültürü yaşatmak ve yeni nesile aktarmak maksadıyla gerçekleşen bu evlilikler maalesef bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu evlilikler büyük oranda ilk 2-3 yıl içinde boşanmayla sonuçlanmaktadır. Aile içi şiddet, evlilik yoluyla gelen gelin ya da damadın adaptasyonu gibi sorunlar araştırmalarla ortaya konulmaktadır.
Belçika resmi kurumlarının göç evliliklerini tümden problem olarak görmesi ve azaltmanın çarelerini aramasına karşın Ella Derneği evlilikte yaşanan sorunları ortadan kaldırmaya yönelik hedefler üstlenmiştir. Projenin başlıca amaçları şunlardır:

  • Gençlere, evlilik süreci ile ilgili temel bilgi sağlamak
  • Eşler arası beklentileri ortaya koymak
  • Kültürler arası iletişimi sağlamak
  • Yetenekleri güçlendirmek

Ella Derneği bu sorunları yaşayanlara destek olmak ve sorunları azaltıcı tedbirlere işaret etmek için proje kapsamında kurduğu web sitesiyle göçmenlere sık karşılaştıkları sorunlarda destek vermektedir. {jcomments on}

www.nasib.be
www.huwelijksmigratie.be/tr
Ayrıca, evlilik yoluyla göç etmiş gelin, damat ve onların yakın çevreleriyle yapılan söyleşilerden oluşan Kısmet adlı belgesel, göç evliliklerinin sorunlarını aktörlerin kendi ağızlarından ortaya koymaktadır.Etkiliğin Zaman gazetesinde çıkan haber linki aşağıdadır:

http://www.zaman.com.tr/gundem_gurbetci-gelinlerin-buyuk-caresizligi_2066140.html

Hazırlayan: Aslı Öztürk
Önceki Yazı

Osmanlı Aile Hukuku Programı I-II

Sonraki Yazı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Yeni Adı: WO / MEN FOR WOMEN

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir