Eğitimci Yazar Ayşenur Özkan ile Esma-i Hüsna ile Psikolojik ve Manevi Gelişim Semineri – 20 Aralık 2023 – 3-10-17 Ocak 2024

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

İsim psikolojisi, isimlendirmenin değeri, Esma- i Hüsna’nın tanımı ve önemi, Celal ve Cemal Tecellileriyle hayatı anlamlandırma, Manevi gelişim ve Psikolojik dayanıklılığı arttırmada rehberlik edecek isimler hakkında konuştuğumuz programımız dört hafta sürdü.

Özkan, Allah’ın 99 isminin önemli vasıfları üzerinde durdu. “Allah” lafzının O’ndan başka hiçbir canlıya isim olarak verilmediğini söyledi ve Allah isminin etimolojisinden bahsetti. Dilbilimcilere göre Allah lafzının kökeninin sevgi olduğunu, bu sebeple Allah’a korkuyla yaklaşmamızın yanlış olduğunu belirtti. Allah’ın insanları sevdiği için yarattığını, yaratmanın en temelinde sevgi olduğunu söyledi.

Özkan, derslerinde Celal ve Cemal dengesine de yer verdi. Savaşlarda dahi bir yandan çok büyük sorunlar Celali durumlar varken, rahmet ve Cemali olayların da yaşandığını anlattı. Ayetel Kürsi’de kendisi hakkında tasavvuru işlediğini, havf ve reca arasında denge oluşturmanın gerekliliğini ekledi.

Özkan ayrıca Allah’ın isimlerinin manevi gelişim ve psikolojik dayanıklılığı artırmadaki rehberliğinden de bahsetti.

Önceki Yazı

Dr. Hatice Kübra Görmez ile Hz. Aişe Vahyin Şahidi, Kur’an’ın Müfessiri, Müminlerin Bilge Annesi – 9 Şubat 2024

Sonraki Yazı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Toplantısı- 11 Ocak 2024

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir