Eğitimci Vildan Akdoğan Çetinkaya ile Kariyer Gelişimi Eğitim ve Atölyeleri – 11-12 Ocak 2024

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Çetinkaya ile iki gün süren eğitim boyunca kimi zaman sunumlar eşliğinde ilerlerken, kimi zaman da grup çalışmalarına katıldık. İlk gün kişilik, vizyon, misyon, değerler, swot analizi gibi konular üzerinde durduk.

Kişilik konusunda kendimizi tanımak için sorduğumuz bazı sorular şöyleydi: Çalışma hayatımı anlamlı kılan neler var? Kime ve neye hizmet ediyorum? Sonunda ne elde edeceğim? Kim olmak istiyorum?

Değerler iç merkezli ve dış merkezli değerler olarak ikiye ayrılmaktaydı. İç merkezli değerler kişiyi ilgilendiren, kişinin merkezde olduğu değerler iken; dış merkezli değerler kişinin diğer insanlarla arasındaki bağı gösteren değerlerdi. Bu noktada bazı değer belirleme soruları üzerinde durduk ve değer piramidi konusunu irdeledik.

Sonrasında vizyon ve misyonun tanımlarına baktık. Vizyon kısaca gelecekte olmak istediğimiz nokta olarak tanımlanabilirdi ve kişisel vizyon ve kurumsal vizyon olarak da ayrılabilirdi. Misyon ise vizyonun hayata geçirilmiş hali olarak tanımlandı. Tercih ettiğimiz yollar misyonumuzdu. Hazar’ın vizyon, misyon ve değerleri üzerine konuştuk.

Swot analizi yine ilk günün önemli konularındandı. Fırsatlar, tehditler, güçlü ve zayıf yönler ekseninde analizin üzerinde durduk. Kişilik bulmacası ile kendimizi ve çalıştığımız insanları tanıma ile ilk günü tamamladık.

Eğitimin ikinci gününde ise daha çok proje yönetimi ve ekip çalışmaları konuları üzerinde durduk.

Eğitimin ilk aşamasında eğitim katılımcıları kendi aralarında grup oluşturarak önce hangi projeyi oluşturmak istediklerini, daha sonra projede kim hangi sorumlukları üstlenmeli konusunda görev dağılımı gerçekleştirdiler.

Hazar’dan örnek projeler üzerinden giderek projelerde temel süreçlere, başarı kriterlerine, proje yöneticisinin bilgi alanlarına değindik.

Grup çalışmalarında verilen sürede projeler kağıt üzerinde olgunlaştıktan sonra her grubun sözcüsü oluşturdukları projelerini eğitmen Vildan Akdoğan ve diğer katılımcılar eşliğinde sunum gerçekleştirdi. Sunum esnasında eğitmenin geliştirici soruları ile projeler detaylandırıldı.

İletişim yönetimi, paydaş yönetimi konuları hakkında ipuçları aldıktan sonra çevik proje yönetimi ve çevik çalışma metodu konularıyla eğitimimizin ikinci gününü de bitirmiş olduk.

Çeşitli meslek gruplarından katılımcılar eğitimden son derece fayda alarak ayrıldılar. Hazar olarak bizler de dernek içi organizasyonumuza dair birçok ipucu edinmiş olduk.

 

 

 

Önceki Yazı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 100. Yıl Sivil Toplum Vizyon Çalıştayı – 12-13 Ocak 2024

Sonraki Yazı

Dr. Timur Harzadin ile Duygusal Açlık – 23 Aralık 2023 – 20 Ocak 2024

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir