Düşünce Özgürlüğü İçin 5. İstanbul Buluşması’na Katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
26-27 Mayıs 2007

Düşünce Özgürlüğü Derneğinin düzenlediği  “Düşünce Özgürlü için 5. İstanbul Buluşması” 26- 27 Mayıs’ta Bilgi Üniversitesi Dolapdere kampüsünde gerçekleştirildi.
15 ülkeden toplam 36 konuğun ağırlandığı 5. İstanbul Buluşması”nın bu yıl ki ana başlığı “Türkiye’de, Komşu Ülkelerde ve Bölgede İfade Özgürlüğü” idi.

Şanar Yurdatapan’ın davetlisi olarak katıldığımız toplantının “Türkiye’de ifade özgürlüğü, bu özgürlüğe yönelik tehditler” başlıklı oturumunda Türkiye’deki ifade özgürlüğü ihlalleri mağdurların tanıklığında anlatıldı.

Nokta dergisi yayın yönetmeni Alper Görmüş dergiyi kapatışa götüren süreci, Abdurrahman Dilipak hakkında açılan davaları, Kenan Evren hakkında darbe yapmaktan suç duyurunda bulunan Savcı Sacit Kayasu ise görevinden ihraç edilmesi ile başlayan trajikomik olayları anlattı. Diğer birçok konuşmacı, hukukun resmi ideolojinin etkisi altında kalarak bağımsızlığını nasıl yitirdiğine dair tanıklıklarını bizlerle paylaştılar. Anlatılanlar hukukun siyasallaşmasının toplumun her kesimi için nasıl bir tehdit oluşturduğunu açıkça göstermesi bakımından dikkat çekiciydi.

Önceki Yazı

TBMM KEFEK Toplantısı’na Katıldık

Sonraki Yazı

Yetkinin Ötesinde Liderlik

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir