Dublin’den HAZAR’a Ziyaret

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

23 Mayıs 2013

Mayıs ayında derneğimizde, Balkanlar ve Türkiye coğrafyasında Müslüman kadınlar üzerine bir araştırma yönetmekte olan School of Ecumenics’den (İrlanda Ruhban Okulu) yardımcı doçent Dr. İnna Merdjanova’yı ağırladık. Dernek başkanımız Ayla Kerimoğlu, bir buçuk saat kadar süren toplantıda Merdjanova’nın Hazar Derneği faaliyetleri ve projeleri hakkındaki sorularını yanıtladı.
Sohbet havasında geçen sıcak ve samimi röportajda Kerimoğlu, derneğimizin kuruluşundan bu güne kadar yaptığı faaliyetler, uluslararası platformda yürütülen çalışmalar, seminerlerimiz, okuma gruplarımız hakkında detaylı bilgi verdi. Türkiye’deki kadın dernekleri arasında Hazar’ın yerini ve konumunu merak eden Merdjanova’ya derneğimizin vizyonu ve hedefleri anlatıldı.
Görüşme esnasında misafirimizin en çok ilgisini çeken durum ise derneğimizin, okuma programlarımızı ve seminerlerimizi belirlemek konusundaki demokratik tavrı oldu. Kerimoğlu, programların merkeziyetçi bir şekilde belirlenmediğini, katılımcıların ilgi alanları ve talepleri doğrultusunda başlatıldığını anlattı.
Genel değerlendirmelerden sonra 24-25-26 Mayıs 2013 tarihinde yapılan 11. Diyarbakır Kadın Buluşması ekseninde görüş alışverişinde bulunuldu. Dernek başkanımız Kerimoğlu, Hazar Derneği olarak Kadın Buluşmalarına verdiğimiz önemi, duruşumuzu ve amaçlarımızı anlattı. Farklı kesimlerden kadınlarla bu vesilelerle bir araya gelmenin önemine dikkat çekerken özellikle Kürt Meselesinin çözüm sürecinde buluşmanın özellikle önem arz ettiğinin altını çizdi.
Önceki Yazı

Karaköy Gezisi

Sonraki Yazı

Hindistan ! Notlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir