Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans: “Beyaz Kurdele” İmza Kampanyası

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
23 Kasım 2012
Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetle mücadelenin bir parçası olarak başlattığı “Beyaz Kurdele” imza kampanyasının resepsiyonuna katıldı. Kampanya tanıtım programı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında gerçekleşti. Bakanlığın, bireyin ve toplumun refahına yönelik çalışmalarında öncelikli dezavantajlı kesimler arasında yer verdiği kadınlar için başlattığı bu önemli kampanya, şiddete maruz kalan kadınların mücadelesine toplumun her kesiminden gelebilecek desteği ve toplumsal farkındalığı artırmayı hedeflemekte.
Kampanya tanıtım programında Bakan Fatma Şahin; Bakanlığın kadına karşı şiddetle mücadelede yaptığı hukuki düzenlemelerin bu alanda dünyadaki en ileri ve örnek düzenlemeler olduğunu, bu anlamda bakanlığın ihtiyaç duyulan çatıyı yapılandırdığını ama buna rağmen toplum ve devlet el ele vermedikçe, erkeklerle birlikte bu sorunun çözümü için ortak gayret gösterilmedikçe bu çatının tek başına yeterli gelmesinin mümkün olmadığının altını çizdi. Bakan Şahin toplumun zihnine erişebilecek sanat, spor, müzik gibi pek çok alanın tanınmış isimlerinin kampanyaya destek için bir araya geldiğini ve bu birliktelik yoluyla toplumun her kesimine ulaşacak ve kadına karşı şiddeti engelleyecek bir seferberlik ilan ettiklerini belirtti. Kampanyayı destekleyen Turkcell firması CEO’su Süreyya Civil de bakanlığın çalışmalarını büyük takdirle izlediklerini ve kendilerinin de kadın istihdamı, kadın eğitimi gibi pek çok meselede çözüme yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Kampanyada şiddete karşı toplumun her kesiminin duyarlılığını artırma niyetinin sembolik bir temsili olarak yakalara iliştirilen beyaz kurdelelerin  yanı sıra ekonomi,  sanat, siyaset ve spor camiasının ileri gelenlerinin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının “Beyaz Kurdele” heykeline attıkları imzalar da bu can yakıcı meselede toplumun her kesiminin ortaklaşa verdiği taahhütü temsil etti. Kampanyaya destek verenler arasında Türkan Şoray, Ajda Pekkan, Vuslat Sabancı Doğan,  Milletvekili Hakan Şükür, Demet ve İbrahim Kutluay, Harun Erdenay, Burcu Esmersoy,  Abdullah Oğuz, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Songül Eden ve Azra Akın, Kutsi, Özcan Deniz, Tan Sağtürk, Saba Tümer, Esra Ceyhan,  İpek Tanrıyar gibi pek çok ünlü isim katılmıştı.
Bu arada tanıtım resepsiyonunun hemen öncesinde, salona alınmasalar da, girişte eylem yapan bir grup feminist kadın kampanyaya itiraz eden pankartlar taşıyarak ve slogan atarak bir eylem gerçekleştirdiler. “Boşanmayı değil, öldürmeyi engelle.” ya da “Aile Değiliz Kadınız.” gibi sloganlar feminist grupların  kadın kimliğinin güçlendirilmesine verdikleri öncelikli önem siyasetinin bir parçasıydı. Ancak şiddet gibi toplumumuzun çok önemli bir meselesinde kadın kimliğinin güçlendirilmesi için yapılacak tüm çalışmaların  yanı sıra toplumun her kesiminin soruna duyarlılığını artıracak böyle bir kampanya, ihtiyaca cevap vermesi bakımından çok önemli ve anlamlıydı.{jcomments on}

Hazırlayan: Fatma Topçu
Önceki Yazı

Uluslararası Aile Konferansı II: Aile ve Şiddet

Sonraki Yazı

Bir Büyük Düşünür; Ali Şeriati

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir