Aydınlık Ufuklardaki Eğitim Seminerine Katıldık

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Aydınlık Ufuklar Derneği’nin Düzenlediği Program’a Ayla Kerimoğlu bir sunumla katıldı.

23 Ekim 2009

 
AYDINLIK UFUKLAR Derneği’nin düzenlediği kurum içi eğitim çalışmaları çerçevesinde Sabahattin Zaim Kültür Merkezinde düzenlenen STK Eğitimine Ayla Kerimoğlu konuşmacı olarak davet edildi. Programın diğer konuşmacıları Sümeyye Erdoğan, Yard. Doç. Zeynep Uslu, Zehra Taşkesenlioğlu ve İsrafil Kışla idi. Program Sivil toplumun kavramsal çerçevesinin çizilmesinden, STK’ların fonksiyonuna oradan da günümüzdeki Türkiye ve Dünyadaki STK’ların durumuna uzanan yelpaze üzerinden gerçekleştirildi.

Program Aydınlık Ufuklar Derneğinin sitesinde aşağıdaki gibi yer aldı.

STK Eğitimini başarı ile tamamladık.

http://www.aydinlikufuklar.org.tr/STK_Egitimini_basari_ile_tamamladik._Haberi_10_1

AYDINLIK UFUKLAR kurum içi eğitim çalışmaları çerçevesinde Çamlıca Sabahattin ZaimEğitim Merkezinde düzenlediği ve iki gün süren STK Eğitimini başarı ile tamamladı.
Dernek yönetimi ve komisyon üyelerimizden oluşan 25 katılımcı ile gerçekleşen programımızda eğitimlerimiz; SESRIC ‘ de uzman olarak çalışan Sayın Sümeyye ERDOĞAN,  Yrd. Doç. Dr. Sayın Zeynep Karahan USLU, HAZAR DERNEĞİ Genel Başkanı Sayın Ayla KERİMOĞLU, İLİM YAYMA CEMİYETİ Genel Müdürü Sayın İsrafil KIŞLA ve MAYA ARAŞTIRMA DANIŞMANLIK ŞİRKETİ Genel Müdürü Sayın Zehra TAŞKESENLİOĞLU tarafından gerçekleştirildi. Daha çok teorik bilgilerin verildiği ve kurumsal iletişim’in üzerinde konuşulduğu ilk gün programımızda Sayın Sümeyye ERDOĞAN ve Yrd. Doç. Dr. Sayın Zeynep Karahan USLU tarafından işlenen ana başlıklar;

*Sivil Toplum kavramı,
*STK’nın Doğu ve Batı toplumlarında doğuşu ve gelişimi;
*STK’nın faaliyet alanları, türleri;
*STK’nın modern toplum yapılarındaki rolleri, toplumdaki diğer güç odaklarına göre konumlanışı;
*Günümüz Türkiye’sinde STK’lar
*STK’nda kurum içi iletişim
*STK’nda gönüllü kazanma, çalıştırma ve gönüllü yönetimi
*Kurumsal itibar yönetimi
*Sosyal sorumluluk kampanyaları planlama ve yönetimi
*Medya ilişkileri yönetimi şeklindedir.

İkinci gün programımızda derslerimiz öncelikle bilgi ve tecrübe aktarımı şeklinde olmuştur. STK Yönetiminde karşılaşılan problemler,  Türkiye de STK’ larının yaşadığı önemli sıkıntılar, birer örnek olarak HAZAR DERNEĞİ ve İLİM YAYMA CEMİYETİ üzerinden ele alınmıştır.
HAZAR DERNEĞİ Genel Başkanı Sayın Ayla KERİMOĞLU ve İLİM YAYMA CEMİYETİ Genel Müdürü Sayın İsrafil KIŞLA tarafından yapılan derslerimizde işlenen ana başlıklar;

*STK oluşturma, yönetim ve organizasyonu
*Finans kaynakları
*Yasal çerçeve
*İnsan kaynakları
*İdari faaliyetler
*Kurumsal faaliyetler
*Türkiye’de STK kültürü/algısı şeklindedir.

Son dersimiz ise Sayın MAYA ARAŞTIRMA DANIŞMANLIK ŞİRKETİ Genel Müdürü Sayın Zehra TAŞKESENLİOĞLU ile Uluslar arası Fonların STK’ları Eliyle Değerlendirilmesi konusu üzerine yapıldı.

Bu dersimizde öne çıkan başlıklar ise,
*Uluslar arası fonlara yönelik başvuru ve takip yöntemleri
*Proje hazırlamada dikkat edilecek hususlar
*Uluslar arası işbirlikleri/Konsorsiyum oluşturma
*Bütçeleme şeklindedir.
 
İki gün süren ve yeni kurum içi eğitim programlarının ihtiyacını ortaya koyan eğitimimiz, hocalarımıza hediye takdimi ve dilek ve temennilerin aktarılması ile sona erdi.
Programımızda görev alan tüm gönüllü ve yöneticilerimize ve bizleri kırmayıp programımıza gelen Sayın Hocalarımız; SESRIC ‘ de uzman olarak çalışan ve program koordinatörlüğünü yapan Sayın Sümeyye ERDOĞAN,  Yrd. Doç. Dr. Sayın Zeynep Karahan USLU, HAZAR DERNEĞİ Genel Başkanı Sayın Ayla KERİMOĞLU, İLİM YAYMA CEMİYETİ Genel Müdürü Sayın İsrafil KIŞLA ve MAYA ARAŞTIRMA DANIŞMANLIK ŞİRKETİ Genel Müdürü Sayın Zehra TAŞKESENLİOĞLU’ na teşekkürlerimizi sunarız.

 

Önceki Yazı

Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde Demokratik Gelişme

Sonraki Yazı

Ankara Barosu Hukuk Kurultayı’na Katıldık

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir