Aydınlar Bosna’da

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

CHP Eski Genel Sekreteri
Ertuğrul GÜNAY

“Bosna-Hersek 15 Ekim 1991’de öteki cumhuriyetler gibi bağımsızlığını ilan etti. Dünya da bunu kağıt üzerinde tanıdı. Ancak Sırplar bunu reddederek 1992 Nisan’ında Bosna-Hersek’i kuşattı.

Saray Bosna kuşatmadan sonra 500.000’i aşkın nüfusundan birkaç yüz binini Gerek şehit vererek gerekse göçe zorlanarak kaybetti. İlk kez 92’yi 93’e bağlayan günler çelik yelek, miğfer ve zırhlı araçlarla Bosna’ya gitmiştim. Bu kez bunların kullanılması mümkün olmayan bir Saray Bosna vardı.Yürüyerek dağ yolunu aşabilirsiniz. Fakat bir şehrin bütün ihtiyacını hatta savunma mühimmatının eğilerek ve ayak bileklerinize kadar lağıma girerek taşımak zorunda kalacağınız başka bir olay ne duydum ne de gördüm. En yüz kızartıcı ve alçakça olan on binlerce tecavüzlerle Bosnalı kadınları ve erkekleri topluma çıkamaz hale getirerek göçe mecbur bırakmak için yapılan sistemli tecavüzlerdir.Yüzlerce ibadethaneler, kütüphaneler, külliyeler, köprüler v.b bütün medeniyet ürünleri imha edilmiştir.

Aliya İzzetbegoviç’in de dediği gibi “bu barbarların insanlığa karşı savaşıdır.” Benim gördüğüm Bosna’nın paylaşılmasıyla ilgili dünya planının acımasızca yürütüldüğüdür. Son NATO tatbikatı maksatlı olarak ambargonun kalkması gündemini kaydırmıştır.Yapılan barış planı ise Batının şirket mantığına uygun olarak, bir pay fazla hesabıyla yapılmak isteniyor. Biz “aydınlar Bosna’ya” kampanyasıyla Bosna’ya hareket ederken “kendi toprağımızda bir rahatlık içinde, her türlü ayırımcılığın konforuyla birbirimize saldırıyoruz. Acaba ortak bir düşman karşısında kenetlenebilir miyiz düşüncesiyle” farklı kesimlerden 60 kişi olarak yola çıktık. Türkiye’ye geldiğimizde ise Bosna’dan döndüğümüz için hepimiz utanç duyuyorduk. Oğlumun da dediği gibi ileride Bosna’yı hatırladığımızda yine gözlerimiz yaşlarla dolacak belki ama hiç değilse yüzümüz kızarmayacak.”

Not: Programın özeti, deşifre üzerinden hazırlanmıştır.

Hazırlayan: Ayla Kerimoğlu

Önceki Yazı

Cezayir Meselesi

Sonraki Yazı

Bosna Paneli

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir