Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 100. Yıl Sivil Toplum Vizyon Çalıştayı – 12-13 Ocak 2024

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Program açılışında Unicef Temsilcisi- BM Çocuk Hakları Savunucusu, yaptığı kısa konuşmada dünyada çocuklara yönelik eylem planlarının harekete geçirilmesi, çocukların korunması, cinsel istismar,şiddet ve hak mahrumiyetlerine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti. Tüm bu çalışmalarında kolektif yetenekler ile gelişim gösterebileceğini aktardı.

Sonrasında Bakanlık görevlisi Mahmut Aslan 6 Şubat depreminden sonra Kahramanmaraş’ta yaptıkları Sivil Toplum çalıştayından sonra bu konu ile alakalı daha geni kapsamlı çalışma yapma farkındalığını edindiklerini belirttiler. 6 tematik alanda ( Dijitalleşme- Kapasite Artırımı-Gönüllülük-Mevzuat-Politika Geliştirme-Sivil Toplum Vizyon Belgesi ve Eylem Planı) oturumlar oluşturarak bu konu etrafında raporlar oluşturulacağı aktarıldı. Mart ayında çalıştayın raporu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yayınlanacak.

Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir de Kısa bir selamlaşma konuşması yaparak Sivil Toplumun öneminin özelliklerde afetler noktasında iş birliği yaparak önem kazandığını Bakanlık olarak bu konuyu önemsediklerini aktardı. Bakanlık olarak sivil toplum ile çalışmaya devam etmek istediklerini belirtti.

Bakanlığın Güçlü Yönleri- Avantajları Ve Yaptığı İyi Şeyler

Çalıştayın ilk oturumu Bakanlığın yaptığı çalışmalara yönelik, katılım sağlayan Sivil Toplum kuruluşları ile birlikte yapılan analizlere dayalı idi. Bu kapsamda birlikte yapılan çalışmaların sonucunda Bakanlığı güçlü yönleri olarak geniş bütçeye sahip olması, teknik kapasite, bölgesel mahallelere eşirebilirlik insan ve medya gücü, veri toplama yetkisi ve gücü ön plana çıktı. Bakanlığın başarılı bir şekilde sosyal medyayı iyi kullandığı, yardımların e- devlet üzerinden yapılma kolaylığı, verinin işlenmesi, koruyucu aile talebi ve ardındaki süreç, hibe projeleri ve dijitalleşme alanında gelişen bir sisteme sahip olduğu belirlendi.

Bakanlığın Zayıf Yönleri-Yeterince İyi Yapmadığı Ve Tehditler Oturumu

Çalıştayın ikinci oturumu Bakanlığın zayıf yönleri yeterince iyi yapmadığı şeyler ve tehditleri üzerinde durularak başladı. Sivil Toplum temsilcilerinin görüşleri doğrultusundan çıkan tabloda; Bakanlığın engelli rapor iptallerinin diğer bakanlıklarla ile eşgüdümlü olmaması, projelerin duyurulmasında yaşanan iletişim sıkıntıları, sosyal yardımlaşmada veri paylaşımında yeterli olunmaması, dijital okur yazar eksikliğimiz, toplumun projelerden haberdar olmaması, dijitalleşme ile mevzuatın paralel yürümemesi , Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak network’un olmaması gibi konularda zayıf kalındığı yönünde geri bildirim sağlandı.

Son oturumda fırsat olarak Bakanlık projelerinin zaman ve enerji tasavvurunda etkin rol oynama sağlayacağı, güvenirlik açısından haberin resmi kaynaklardan alınmasının doğru yönlendirme sağladığı, taleplerin daha hızlı yerine geldiği, vaka yönetiminin dijitalleşmeye katkı sağladığı, toplumda ve devlette erken uyarı sistemi sağladığı aktarıldı. Tehdit olarak ise veri güvenliğinin, dijital okur yazarlığın bilinmemesinin yanlış girdilere sebebiyet verebileceğinin, bakanlıklar arası veri farklığının risk oluşturduğu ve entegrasyona sahip olmamasının toplumsal bir tehdit olarak önümüzde durduğu aktarıldı.

 

Önceki Yazı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Toplantısı- 11 Ocak 2024

Sonraki Yazı

Eğitimci Vildan Akdoğan Çetinkaya ile Kariyer Gelişimi Eğitim ve Atölyeleri – 11-12 Ocak 2024

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir