Wo/men for Women Proje İçeriği

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yürütülen “Aile İçi Şiddet ile Mücadele Projesi” kapsamında çalışacağımız yeni bir projeye başlıyoruz.

PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK FAALİYETLER

  • Belçikaya gidilecek: Kadına yönelik şiddetle ilgili AB ülkeleri nasıl mücadelede ediyor, şiddete karşı hangi önleyici tedbirler geliştirilmiş, bu tedbirler sonucu şiddet vakalarında azalma olmuş mu, şiddette uğrayan kadınlar hangi destek mekanizmalarından faydalanıyor  bu soruların cevabını almak üzere Belçika’ya gidilecek.  Amaç, şiddetle mücadele yöntemlerinde başarılı olmuş uygulamaları bir raporla yetkililere sunmak.
  • Şiddet mağduru 1000 kadına anket  yapılacak: Anketle, kadınlar şiddete nasıl bakıyorlar, kadınların ne kadarı, kimden  niçin, nasıl ve  ne kadar sık şiddete uğruyor. Kadınlar şiddetin kendilerini, çocuklarını ve ailelerini nasıl etkilediğini düşünüyorlar. Bu kadınlara çevrelerinde destek olan kimse var mı? Şiddete muhatap olan kadınlar nasıl bir tutum içine giriyor, şiddetten korunmak için destek mekanizmalarını ne kadar biliyorlar, sığınma evlerini çözüm olarak görüyorlar mı? Sorularına cevap arayacağız.
  • 100 kadına eğitim verilecek: Ankete göre şiddete uğramış ve uğrama ihtimali en fazla olan 100 kadına şiddetten korunma mekanizmaları, hukuki  ve dini anlamdaki hakları konusunda bilgilendirme yapılacak. Amaç, Şiddete uğramış ya da uğrama ihtimali olan kadınlara yol göstermek, onları güçlendirmek, yalnız değilsiniz mesajı vermek.
  • 200 kanaat önderiyle çalıştay yapılacak: Şiddete uğrayan kadınlara destek olmak ve şiddete karşı mücadele etmek için 200 kanaat önderi bilgilendirilecek. Amaç şiddete karşı farkındalığı ve toplumsal duyarlılığı artırmak.
  • 25 STK temsilcisiyle çalıştay düzenlenecek: 25 kadın sivil toplum kuruluşu  ile yapılacak çalıştayda kadına karşı şiddet konusu istişareye açılacak ve ortak işbirliği imkanı araştırılacak. Amaç, şiddete karşı sivil toplumu mobilize etmek.
  • Eğitici eğitimi: Kadın Sığınma Evi’nin uzman çalışanlarına kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik şiddet ve ensest konusunda eğitim verilecek. Amaç, sığınma evlerinin verimliliğini artırmak. Kadınlara daha nitelikli hizmet verilmesini sağlamak.
  • Kapanış semineri: Yaklaşık 500 kişinin davet edileceği kapanış semineri ile çalışma boyunca edinilen bulgu ve bilgiler halk, sivil toplum temsilcileri ve kamu yetkilileri ile paylaşılacak. Amaç, yapılan çalışmanın daha geniş kesimlere aktarılarak kadına yönelik şiddete dikkat çekmek; kadınlarda  şiddete karşı farkındalık geliştirmek, halkı konuya duyarlı hale getirmek ve kamu görevlilerini göreve davet etmek.
  • Proje Raporu: Anket sonuçları, ağ analizi  ve sonuçların akademik değerlendirilmesinin yapıldığı rapor matbuu olarak yayınlanacak. Amaç; Çalışmanın kalıcı hale gelmesi ve konuyla ilgili çalışanlara veri tesis edilmesi.

Proje Künyesi
Proje Adı: WO/MEN FOR WOMEN
Proje Koordinatörü: Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği
Proje Ortakları: Küçükçekmece Belediyesi, Ella Toplumsal Cinsiyet ve Etnisite Bilgi Merkezi Derneği / Brüksel
Proje Uygulama Mekanı: Küçükçekmece ve Üsküdar ilçeleri
Proje Zamanı: 01-02-2014 / 01-02-2015
Proje Bütçesi: 168.045,37 euro
Proje Merkezi: Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği
Adres: Murat Reis Mah.Yeni Dershane sok. No:8 /1
Üsküdar
Tel:  0216 344 34 15
Fax:  0216 412 00 31

Önceki Yazı

Çünkü Ben Çocuğum Proje İçeriği

Sonraki Yazı

Hazar’da “HAYATA DOKUN” YAZ-ÇEK-YÖNET! Projesi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir