Sawae Fumiko Hazar’ı Ziyaret Etti

Hazırlayan: Yorum yapılmamış Paylaş:
Japon araştırmacı Sawae Fumiko Hazar’ı ziyaret etti.

24 Ağustos 2006

İslam ve Türkler konusunu Alman hocasından etkilenerek kendine araştırma alanı olarak seçmiş olan Osaka Universitesi Foreign Studies’den Fumiko daha önce de 2,5 yıl Ankara’da kalmış. Fumiko, Japonya’da Müslüman nüfusun istatistiğe girmeyecek kadar az oluşu nedeniyle Japonların İslam’ı yeterince tanımadıklarını ancak Türkiye’deki Müslümanların şiddete yönelmemelerinin Japonya’da dikkat çektiğini belirtti.

Türkiye’de “Müslüman Kadının Durumu” konusunda araştırma yapan Fumiko, Türkiye’deki örtülü kadınların yasağa karşı mücadelesini takip etmiş. Yapmış olduğu çalışmalar sonunda örtülü kadınların sosyal hayata yeni bir dinamizm getirdiği düşüncesine sahip olmuş.

Konusuna son derece hakim olan Fumiko şu an direkt politikayla bağlı olmayan toplumsal hareketleri inceliyor ve İslam’ı, batı dışı model oluşturabilecek en kuvvetli olarak görüyor.  Fumiko ile İslam’da Kadının durumu, İslam ve Feminizm, Kadın ve Şiddet gibi pek çok konuda fikir teatisinde bulunduktan sonra Japonya’da yaşam, gençlik, gelenekler ve dinler konusunda merak ettiklerimizi sorduk.

Geleneklerine son derece bağlı olduğunu düşündüğümüz Japonya’da da dejenerasyonun başladığını, aile kurumunun yara aldığını, gençlerin evlenmek ve çocuk doğurma noktasında son derece isteksiz olduğunu dolayısıyla da Japon nüfus artışının durduğunu söyleyen Fumiko din konusunda ise “ Biz Japonlara sorulduğunda dinsiziz deriz ama aslında Budizm, Şintoizm, Şamanizm karışımı daha çok ahlaki öğretilerin var olduğu bir ritüeller bütününe sahibiz. Sizler çok şanslısınız çünkü dine dönelim dediğinizde dönecek bir kitabınız var. Bizim içinse bu sözkonusu değil. Bu durum bizde bir karışıklık meydana getiriyor” dedi.

Önceki Yazı

Özdeyiş Topbaş’ın Derneğimizi Ziyaret Etti

Sonraki Yazı

İstanbul Müftü Yardımcısını Ziyaret

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir